Hall of Fame Inductees 1998-2018

2018

Roger Thompson ‘35
Ron Carson ‘63
Lt. Col. Val Scott ‘65
Mark Thompson ‘74
Terry Stout ‘79
Joey Wagner ‘97
Mario Urrutia ‘04
Monique Reid ‘08

2017

Jasper Thompson ‘38
Cpt. John McGinty ‘57
Robert Redd ‘59
Alan Cooper ‘60
William Long ‘65
James Lowry ‘67
Pam Pope Wilson ‘67
Jaime Goldsmith ‘93
Gordon Beck ‘96

2016

Dennis Crowley ‘67
Donald Dorwart ‘67
Gregory Hamilton ‘88
Kendrick Haskins ‘93
Douglas Hawkins ‘81
Richard Schmidt ‘60
Pamela Burroughs Wood ‘69
Dr. Jay Yanoff ‘59

2015

Dale Hettinger ’58
Donny Hudson ’85
Robyn Garrett Karrer ’79
Barbara Bryant Lechner ’60
Don Peterson ’65
Paula Williams Schneider ’65
Troy Stout ‘88
Mike Thomas ‘89
1965 State Runner-up Baseball Team

2014
Marjorie Billker Graves ‘65
Dr. Arnold Friedman ‘60
J. D. Nichols ‘60

2013

Dr. Robert E. Arnold ’49
Jerry T. Blacketer ’65
James Lindsey ’60
Rep. Addia K. Cartwright-Wuchner ‘73

2012

Stacy Gwynn ‘82
Dr. G. Matt Howard, III ‘62
Steve Leslie, ‘76
David Webber, ‘77
Gary Yurt, ‘87

2011

Robbie Bartlett ‘77
Stephan Johnson ‘88
William Dyer Probus ‘61
Dr. James Svara ‘61
Noel Thompson ‘65

2010

Nevette Johnston ’64
Dr, Don McKay ’60
David Puckett ’65
J. David Quisenberry ’60

2009

Robert W. Chambers ‘70
Don Espy ‘60
Jane Bailey Flanigan ‘53
Michael A. Gatton ‘66
Shere Powers Koppel ‘68
Dr. Louis B. Nagel ‘60
Paul Jerry Smith ‘78
Rick Smith ‘85
James L. Sullins ‘60
Dennis P. Thompson ‘56

2008

George Brangers ‘56
Shirley Bleemel Brangers ‘56
Randy S. Coulter ‘87
Michael F. Eubanks ‘72
Jacque Lee Hill Hardin ‘59
Richard Isgrigg ‘55
Andrew J. ‘Skipper’ Martin ‘62
Eleanor M. Porter Pershing ‘58
Mabel Ruth Riley Weatherford ‘44

2007

Peter C. L. Boyce ’60
Mary Jeanne Fisher Fletcher ‘54
James Guffey ’57
Dr. Roger Hoagland ‘72
Donald Edward Pierce ‘60
Dr. Robert Rodgers ‘66
Donald R. Stout ’49

2006

Clinton C. Cook, III, M.D. ’57
Dr. John H. ‘Jack’ Frick ‘60
Lt. Col. Jon T. Little ‘60
Lynda Leslie Pulliam ‘59
Ross W. Simpson ‘60
Rhonda Lusk Tully ‘71

2005

William S. Anderson ‘52
James N. Birch ‘56
James Allen Blacketer ’57
James W. Fegenbush, Jr. ‘64
Dr. Ralph Luker ‘58
Harold Peak ‘51
Michael T. Peavler ‘85
Rev. Dr. Walter L. Porter ‘55
Jeffrey Ratanapool ‘88
Kathryn Badgett Rogers ‘41
Daniel S. Rush, M.D. ’67
Neil C. Rush, D.M.D. ‘68
Ruth Evelyn Wise Ruter ‘40
Deborah Chambers White ‘73
Donald L. Williams ’53
Keith E. Williams ‘75
John J. Wingfield ‘64

2004

Dr. Marillene Anderson Allen ’59
Gary Daniel ‘57
Sam Moody ’63
Dr. David W. Vaughn ‘55
Curtis Warfield ‘86

2003

Sidney J. Anderson ’57
Ron Gaddie ‘59
Larry D. Hamfeldt ’66
Patricia A. Burch Jacobs ‘71
Maurice D. Risner ‘66
Edward S. Stokes, Jr. ‘42
William Stokes, D.V.M. ’70

2002

Daniel Lee Arnold ’76
Robert A. Dorwart ‘65
Kenneth W. Frick ’61
Gerald R. Kaufman ‘64
Walden L. S. Laukhuf ’61
Lenora J. Roberts adopted ‘98

2001

Joey Bailey ‘65
Edgar Carlos Barratt ‘40
R. Ted Boehm adopted ’98
Tito Castillo adopted ’98
Raymond Cope adopted ’99
Freida K. Eggleton ‘70
Kenneth Blair Farmer ’34
Charles M. Kramer ‘55
Brig. Gen. Michael A. Kuehr ’66
Tommy W. Mobley ‘67
Deborah Anne Murrell ’60
Brian K. Newman ‘79
Kathy Vaughn Zwanzig ‘72

2000

Iris Arnold ’46
Garland S. Cochrane ‘32
Louisa Weeks Henson-Mussler ’66
Troy Lovett adopted ‘99
Everett N. Rush, Jr. ’40
Evelyn Yancey Vaughn ‘58

1999

Ken Arnold adopted ’98
Paul Bates ‘29
Dr. Fred Coy, Jr. ‘42
Charles Jimmy Fox ‘38
B. Greenwell Hood ’66
Arthur D. Mattingly ’32
Marion C. Moore adopted ’99
Dr. Clyde Moore ‘39
James Ward, Sr. ’50
Ben Williams, Jr. ‘32

1998

Dr. Barbara Dowe Bailey ‘68
Dr. Emily Surgenor Childers ‘54
James Farmer ’30
Dr. Harold Haller, Sr. ‘49
Dr. George Howard adopted ’98
Ennis Johnson ‘27
Ruthe Chambers Lusk ’52
S. Rush Nicholson ‘32
Willis K. Niman adopted ’98
John Ramsey ‘36
Dr. James Ramsey ’66
Marshall L. Roberts ‘56
Michael Stewart ‘59
Gregory Stickler ‘76
Dr. Larry Tyler ‘57

PDF of list